Zacznijmy zatem od początku: dlaczego mówimy, że deszczownia jest komfortowa? Ponieważ dzięki powierzchni dysku większej od tradycyjnej „słuchawki”, strumień wody ulega rozproszeniu czyli nasza kąpiel jest dużo przyjemniejsza. Jest to odczucie przypominające naturalny deszcz (od tego właśnie pochodzi nazwa „deszczownia”). To prawdziwy, który pozwala naładować baterie po ciężkim czy stresującym dniu. Strumień padający pionowo z góry, to jeszcze jedna zaleta: dwie wolne ręce czyli większa swoboda ruchów np. podczas mycia włosów.
Właśnie… mycie włosów – uważajcie na pułapkę! Kupując deszczownie, postawcie na model, który ma możliwość odpowiedniego ustawienia strumieni wody czyli tak, by woda po włączeniu została skierowana do słuchawki, a nie polała się z dysku deszczowni. To szczególnie ważne dla kobiet, bo żadna nie chciałaby znaleźć się w sytuacji przypadkowego zmoczenia włosów chwilę przed ważnym wyjściem. Taką opcją ma na przykład deszczownia z kolekcji Logon oraz Logon Black. Znajdująca się w zestawie bateria pozwala ustawić, która opcja: deszczownia czy rączka natrysku, uruchomi się po włączeniu wody.
Deszczownie są komfortowe również w czyszczeniu. A jak to? Przecież większy dysk to więcej czyszczenia. Ten problem łatwo wyeliminować: wystarczy kupić model ze specjalnymi silikonowymi dyszami. Są one łatwe do utrzymania w czystości, bo wystarcza przetarcie dłonią, aby kamień się nie osadzał. Zobaczcie jak fajnie wygląda to w deszczowni Moza Premium, dysze są niewielkie i mało widoczne, ale dodatkowo dysk jest ultracienki (zaledwie 6 mm) i jest ze stali nierdzewnej.
Skoro mowa już o dysku… jaki kształt wybrać? Który design jest najlepszy? Na rynku znaleźć można różne modele: okrągłe i kwadratowe lub prostokątne. Tak naprawdę to wyłącznie kwestia gustu, ale… zwróćcie koniecznie uwagę czy całość projektu deszczowni jest spójna. Deszczownia z kwadratowym dyskiem, powinna być skompletowana z baterią o pasującym kształcie. I tak samo powinno być w przypadku kształtów okrągłych. Pamiętajcie: tylko, gdy kształt całej deszczowni jest spójny, wygląda ona dobrze. Warto skupić się nad wyglądem, bo deszczownia to duży element łazienki więc warto, aby był stylistycznie dopasowany do całego wnętrza. Także w kolorystyce. W sklepach mamy sporo modeli chromowanych, ale i sporo czarnych. Jeśli Waszym typem jest wersja czarna, dowiedzmy się jaką technologią jest malowana powłoka. Najważniejsze, aby była odporna na wszelkie zarysowania czy odpryski. Nie zapomnijcie dobrać pasującej baterii umywalkowej – np. Logon Black, która dodatkowo wyposażona jest w ekologiczny, oszczędnościowy napowietrzacz i zużywa zaledwie 6 litrów wody na minutę.
A skoro mowa o ekologii… Czy duży dysk to większe zużycie wody? Więc jeśli troska o środowisko jest dla nas ważna, trzeba jednak postawić na inne rozwiązanie? Otóż nie! Czy wiecie, że wybierając deszczownię z baterią termostatyczną zmniejszamy zużycie wody? Działa to tak: baterie termostatyczne podają wodę w stałej, określonej temperaturze, co znacząco wpływa na ilość zużywanej wody. Cenne litry nie są zatem marnowane w oczekiwaniu na ciepłą wodę.
Ale co zrobić gdy uwielbiamy kąpiel w wannie, a w naszej łazience nie ma miejsca na wannę i kabinę prysznicową? W takiej sytuacji deszczownia całkowicie odpada... A co jeśli powiemy Wam, że tak nie jest? Kupcie model deszczowni, który ma możliwość zamontowania wylewki wannowej (lub od razu jest w nią wyposażony), najlepiej składanej. Innym ciekawym rozwiązaniem takiego wyzwania może być Logon deszczownia 2w1. Jeśli dopasujemy do tego składany parawan nawannowy, to kąpiele w wannie nie są już wykluczone. Nie zapominajmy jednak, że szybki prysznic pod deszczownią to znacznie mniej wody niż długa kąpiel w wannie pełnej wody. Dlatego warto ten rytuał stosować jedynie okazjonalnie.
Myślę, że udało nam się udowodnić, że deszczownie to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience. Oczywiście nie jest niezbędne, ale przecież każdy zasługuje na odrobinę luksusu 😉
Niezbędna? Czy raczej bardzo luksusowa? Zdecydowanie opcja pierwsza! Deszczownie to rozwiązanie idealne do każdej łazienki, bo jest naprawdę komfortowe, dostępne w różnych rozmiarach (czyli pasuje do dużej i małej łazienki), a także… ekologiczne! Szczególnie gdy wybierzemy model z baterią termostatyczną.