W internecie znajdziesz tysiące modeli i rodzajów baterii umywalkowych, różne marki, różni producenci. Ścienne, podtynkowe, natynkowe lub stojące. Wannowe, umywalkowe, prysznicowe, bidetowe lub natryskowe. Jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Proste i minimalistyczne lub te z dodatkowymi funkcjami. Jest tego mnóstwo. Jaka bateria łazienkowa będzie dla Ciebie najlepsza? Jaką armaturę do łazienki wybrać i co jest ważne przy zakupie baterii do domu? Oto porady i rozwiązania, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.
Rodzaje baterii umywalkowych - jaką wybrać?
Armatura łazienkowa i jej zakup podczas remontu łazienki to wybór na długie lata. W końcu bateria łazienkowa musi być funkcjonalna i ponadczasowa, ale także estetyczna i stylowa. Styl łazienki można zmienić odświeżeniem dekoracji lub wymianą mebli, ale same baterie prysznicowe, wannowe, czy baterię do umywalki wymienia się raz na wiele lat.
Wybór baterii i armatury łazienkowej jest bardzo szeroki. Wzory, rodzaje, klimat i styl danej serii. Na co zwrócić zatem uwagę przy wyborze baterii? Czym różnią się od siebie tak podobne na pierwszy rzut oka produkty, jak baterie łazienkowe?
Czym różnią się od siebie baterie łazienkowe?
Sposób montażu baterii.
Kwestia instalacji baterii jest kluczowa przy wyborze baterii umywalkowej. Mogą to być baterie mocowana do blatu, do ściany (czyli baterie podtynkowe) lub na wannie czy też na umywalce. Bateria umywalkowa stojąca, bateria podtynkowa czy bateria nablatowa: która sprawdzi się w Twoim przypadku? Wszystko zależy od projektu łazienki i oczywiście od typu umywalki, bo to przede wszystkim ona determinuje model baterii.
Nie tak łatwo dobrać idealne wyposażenie do łazienki. Baterie stojące lub wolnostojące wyglądają bardzo elegancko, łatwiej je wymienić (są montowane w otworze na misie umywalkowej lub na wannie, wykorzystując przyłącza elastyczne, tzw. wężyki hydrauliczne), ale trudniej utrzymać je w czystości.
Co ważne, wysoka bateria musi być też dobrze dopasowana do wielkości umywalki, tak aby strumień wody był komfortowy w użytkowaniu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby wylewka nie była zbyt nisko nad umywalką (mało miejsca na dłonie) lub zbyt wysoko ze względu na rozchlapującą się na boki wodę. Idelanie jeśli wybrana bateria umywalkowa nablatowa będzie wyposażona w obrotową wylewkę (nie jest to popularne, ale bardzo wygodne rozwiązanie, które znaleźć można na przykład w modelu Tanzanit).
Baterie podtynkowe są bardziej wymagające w montażu i wymianie, natomiast jest to mniej klasyczna armatura łazienkowa, która przykuwa uwagę swoim wyglądem. To jaką wybrać baterię podtynkową jest sprawą bardzo indywidualną - warto jednak sprawdzić kilka kluczowych elementów takich jak długość wylewki (wygoda korzystania), materiał (najlepsze baterie są wykonane z wysokiej jakości mosiądzu) czy też zweryfikować jaka głowica jest zastosowana w danej serii produktów (musi być niezawodna, bo wymiana przy podtynkowym typie instalacji jest niezwykle kłopotliwa).
Sterowanie wypływem wody.
Choć wydaje się to oczywiste i tu jest możliwość wyboru różnej armatury łazienkowej: może to być np. bateria umywalkowa bezdotykowa czy baterie łazienkowe termostatyczne (z możliwością ustawienia stałej temperatury wody), baterie umywalkowe i wannowe jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wspomniana bateria bezdotykowa do umywalki, w przypadku której sterowanie strumieniem wody odbywa się automatycznie za pośrednictwem czujnika ruchu.
Materiał.
Dobrej jakości baterie umywalkowe są wyprodukowane z mosiądzu - połączenia miedzy i cynku z domieszkami glinu, cyny, żelaza, chromu, manganu, czy ołowiu. To gwarancja sprawności i odporności na korozję na lata. Baterie marki KFA Armatura posiadają nawet 10 lat gwarancji.
Długość i kształt wylewki.
Co to jest wylewka? To właśnie ten element w każdej baterii, z którego wypływa woda. Jej długość zwykle wynosi od kliku do kilkunastu centymetrów. Wylewka może być płaska i kanciasta lub zaokrąglona.
Jak długą wylewkę wybrać? Tutaj dużo zależy od rozmiaru Twojej umywalki lub wanny. Do wanien pasują produkty z krótką wylewką. Do dużych, ozdobnych umywalek przyda Ci się bateria nablatowa lub ścienna z długą wylewką. Otwór wylewki może mieć również wpływ na kształt strumienia wody.
Kolor armatury.
To bardzo ważne. Wybierając baterie łazienkowe nie można pominąć tego aspektu. Stylowa biała bateria, industrialna czarna bateria lub klasyczna chromowana to najczęściej wybierane produkty do łazienek. Które modele są najlepsze? Te, które pasują do koncepcji kolorystycznej Twojej łazienki. Gdy dokonasz już wyboru nie zapomnij o dobraniu odpowiednich środków do czyszczenia armatury. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do pielęgnacji baterii czarnych czy też produkty dedykowane do mycia powierzchni chromowanych. Jeśli odpowiednia zadbasz o baterię, wybrany model posłuży Ci przez długie lata.
Głowice mieszające.
Najlepsze baterie łazienkowe są wyposażone w głowice ceramiczne. Pamiętaj: głowica to serce każdej baterii, które musi być bardzo trwałe. Kupując armaturę koniecznie trzeba dopytać o to sprzedawcę lub dokładnie przeczytać karty techniczne wybranych modeli.
Dopasowanie do stylu łazienki.
Zwykle za zakup baterii bierzemy się na koniec remontu łazienki. To błąd. Bateria łazienkowa musi pasować do gresu i ceramiki w łazience. Projektując domową instalację hydrauliczną, musisz w odpowiednich miejscach przygotować podłączenia późniejszego montażu baterii. Do tego szafki łazienkowe nie mogą być zbyt nisko powieszone, bo wtedy bateria umywalkowa ścienna nie będzie wygodna.
Zużycie wody.
Parametr zużycia wody to w dzisiejszych czasach troski o środowisko jedna z kluczowych kwestii, gdy kupujemy baterie, a szczególnie baterie umywalkowe. Producenci armatury starają się, aby jak najbardziej ograniczyć przepływ wody w swoich produktach. W modelach marki KFA Armatura stosowany jest napowietrzacz, który redukuje poziom zużycia wody do zaledwie 6 litrów na minutę. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do strumienia wody odpowiedniej ilości powietrza (bez straty dla komfortu mycia rąk). Jeśli nie jest Ci obojętna ekologia, koniecznie dowiedz się o przepływ wody wybierając baterię do umywalki czy wanny.
Baterie jednouchwytowe
Główny podział baterii łazienkowych to jednak sterowanie i ilość uchwytów. Jeśli stawiasz na nowoczesność, modernistyczny design, ciekawe kolory i unikatowe kształty, sprawdź baterie jednouchwytowe KFA Armatura. Jednouchwytowa bateria to komfortowe rozwiązanie. Jedna dźwignia, jedna głowica mieszająca, mniej awarii, większy komfort. Jedną ręką możesz idealnie dostosować ciśnienie i temperaturę wody podczas szybkiego prysznica, gorącej, aromatycznej kąpieli w wannie lub mycia dłoni.
Baterie dwuuchwytowe
Jeśli jednak lubisz styl bardziej klasyczny i planujesz wnętrza łazienki w stylu retro, poznaj baterie dwuuchwytowe KFA Armatura. Znane na całym świecie baterie z dwoma pokrętłami - jedno do regulacji wody ciepłej, drugie do wody zimnej - coraz rzadziej pojawiają się w polskich łazienkach, ale kto wie? Może moda na nie za kilka lat powróci i dwa kurki będą znów w każdej łazience? To Ty swoją kreatywnością i wizją własnej łazienki możesz tworzyć i rozwijać nowe trendy lub "odświeżać" te sprzed lat!
Gdzie zamówić baterie łazienkowe przez internet?
Największy wybór, najniższe ceny i najlepsze baterie zamówisz w sklepie internetowym KFA Armatura. Do wyboru masz wiele kolekcji baterii jednouchwytowych i dwuuchwytowych. Różne modele, wzory i style, które da się dopasować do każdego wnętrza, umywalki, wanny i takie, które genialnie prezentują się na każdej ścianie. Kolory baterii? Różne odcienie metalicznego srebra, bieli, a także modna od kilku sezonów czerń, która obecnie sprzedaje się najczęściej. Nie zwlekaj i zobacz, jakie baterie umywalkowe wybrać do Twojego domu!
Jaka bateria łazienkowa będzie dla Ciebie najlepsza? Jaką armaturę do łazienki wybrać i co jest ważne przy zakupie baterii do domu? Oto porady i rozwiązania, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.