komfortowe

rozwiązania

EN PL RU
KFA Armatura

Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

W małym mieszkaniu w bloku każda przestrzeń jest na wagę złota. Najtrudniej jest zaprojektować małą łazienkę, gdzie na niewielkim metrażu muszą znaleźć się toaleta, pralka, umywalka i wanna lub prysznic. Szczególnie, gdy kupiliśmy właśnie nasze długo wyczekiwane, pierwsze mieszkanie i nie mamy jeszcze doświadczenia w projektowaniu małej łazienki. Kilka błędnych decyzji zakupowych może wywołać wrażenie ciasnoty i zabić magię Twojej nowoczesnej łazienki.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Na co zwrócić szczególną uwagę? To czas na projekt "mała łazienka" z ekspertami KFA Armatura, którzy zdradzą Ci kilka tipów i life-hacków projektantów łazienek, których nie publikują magazyny wnętrzarskie. Zaczynamy!

Drobne zmiany, które odmienią małą łazienkę w bloku

Co z umywalką w małej łazience?

Jeśli chodzi o umywalki, przestrzeń, jaką oferują małe łazienki, raczej nie pozwala na montaż umywalki nablatowej w kształcie łezki. Trudniej też jest w utrzymaniu czystości. Ścianki takich dużych umywalek zachodzą kurzem i kamieniem. Tutaj najlepiej sprawdzą się małe, prostokątne umywalki montowane na szafce (dodatkowe, ważne miejsce na drobiazgi łazienkowe!)

  

Lustra pomogą urządzić małą łazienkę

Jak zyskać jeszcze więcej przestrzeni? Kupić duże lustro! Duże lustra na ścianie na wprost wejścia i drzwi do łazienki sprawiają wrażenie, jakby całe wnętrze łazienki było o wiele większe. Dołóż do tego lustra na szafkach łazienkowych, w których trzymasz kosmetyki, ręczniki i środki czystości. Wizualny efekt gwarantowany.

Oświetlenie w małej łazience

W małej łazience bez światła dziennego dobrze dobrane oświetlenie może zamienić mały metraż w przepiękne i przestronne wnętrza. Przynajmniej dla oka. Bez naturalnego oświetlenia warto pomyśleć o wielu źródłach światła, np. małych halogenach, ukrytych w podwieszanym suficie, które dodadzą blasku w małym pomieszczeniu.

Natryski i baterie łazienkowe do małej łazienki

Pewnie zastanawiasz się, jak wybrać baterie łazienkowe, projektując małą łazienkę w bloku. W takim projekcie wykorzystaj delikatne, minimalistyczne baterie umywalkowe i prysznicowe o prostych kształtach. Im mniej rzucają się w oczy i tym samym przytłaczają całą przestrzeń, tym lepiej. Małe wnętrza lubią zasadę "im mniej, tym lepiej".

 

Muszla klozetowa w małej łazience

Co z toaletą? Dobrym pomysłem będzie muszla klozetowa wisząca, która na pierwszy rzut oka wygląda o wiele lżej, niż te stojące na podłodze. Do tego wiszące przybory toaletowe, które nie zajmą miejsca na podłodze i nie zagracą przestrzeni w małej łazience.

Duża pralka vs. mała łazienka

Wciąż brakuje miejsca? Być może warto w takim razie zmienić projekt łazienki i pralkę przenieść z łazienki do kuchni. To dla wielu z nas duża rewolucja, bo pralki od zawsze były w polskich łazienkach w blokach, ale może się opłacić. Nowoczesna łazienka bez pralki też jest okej.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak urządzić małą łazienkę?

Kolor ścian małej łazienki ma znaczenie

I nie tylko ścian. Kolory, jakie wykorzystasz w aranżacji małej łazienki, będą miały kluczowe znaczenie dla jej stylu, wyglądu i pozytywnego odbioru. Kluczem dobrego projektu małej łazienki są jasne, ciepłe barwy, które rozświetlą pomieszczenie i dodadzą mu przyjemnego klimatu. Jasne ściany, meble, płytki, drzwi, podłogi, dekoracje i całe wyposażenie łazienki w ciepłych odcieniach mogą odmienić oblicze małych pomieszczeń.

Chłodne barwy lub ciemne kolory? Lepiej nie. W małej łazience ciemna może być jedynie bateria.

Parawany zamiast kabiny prysznicowej

Teraz pomyślmy o wyposażeniu. Jak w malutkiej łazience mieć wannę i prysznic jednocześnie? Najlepszym rozwiązaniem w projekcie małej łazienki są parawany prysznicowe. Wanna i parawan nawannowy to świetny, wielofunkcyjny zestaw. Zastosowanie tego pomysłu jest bardzo szerokie. Dzięki niemu możemy zarówno zażywać regularnych kąpieli w naszym małym, domowym SPA, jak i brać szybki prysznic po pracy lub po treningu bez ryzyka zachlapania całej łazienki.

Nie bez znaczenia jest tu aspekt finansowy. W końcu oszczędzamy na zakupie brodzika i kabiny prysznicowej, a także dodatkowych baterii. Wystarczy jeden natrysk przesuwny, jedna bateria wannowa oraz bateria umywalkowa (może być też ścienna, podtynkowa). Kilka kliknięć i cała armatura wybrana. Tanie, wygodne i praktyczne rozwiązanie? Idealne do małej przestrzeni!

Mała łazienka w bloku da się lubić (i urządzić!)

Urok małych łazienek tkwi w szczegółach. Odpowiednie, ergonomiczne rozwiązania, takie jak parawany, które sprawią, że kabina prysznicowa odejdzie w niepamięć. Dobrze dobrane kolory od sufitu, przez płytki na ścianie, aż po podłogę. Grzejnik łazienkowy, który nie zagraca pomieszczenia. Minimalistyczne baterie. Lustra. Dobre naświetlenie pomieszczenia. Te i wiele innych porad sprawią, że tak zaprojektowana łazienka w bloku będzie efektowna i funkcjonalna. Z tą wiedzą nadszedł czas na Twój pierwszy projekt małej łazienki - do dzieła i powodzenia!

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Na co zwrócić szczególną uwagę? To czas na projekt "mała łazienka" z ekspertami KFA Armatura, którzy zdradzą Ci kilka tipów i life-hacków projektantów łazienek, których nie publikują magazyny wnętrzarskie.

Powrót do listy inspiracji