komfortowe

rozwiązania

EN PL RU
KFA Armatura

Jak wybrać grzejnik? Który jest najlepszy: stalowy czy aluminiowy?

Budując dom, wyposażając mieszkanie lub robiąc remont, natrafiamy na wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest z pewnością wybór grzejników. Przecież komfort cieplny to kluczowy element, aby nasz dom był wygodny i przyjazny na co dzień. Czym zatem charakteryzują się grzejniki stalowe, a czym grzejniki aluminiowe? Jak działają? Jaka jest ich efektywność? Na co zwrócić uwagę przy wyborze danego modelu?

Po pierwsze: modułowość.

Grzejniki aluminiowe to zazwyczaj tzw. grzejniki żeberkowe lub inaczej członowe. Są zbudowane z kilku do kilkunastu elementów, które tworzą pakiety o konkretnych rozmiarach dopasowanych do wymagań cieplnych pomieszczenia. Dzięki temu łatwo można dobrać wielkość grzejnika aluminiowego do tego, jakie jest zapotrzebowanie domu na ciepło. A jeśli nawet po zamontowaniu okaże się, że wybraliśmy grzejniki o zbyt małej lub dużej mocy, można dodać lub odjąć człony. Takiej możliwości nie ma jeśli posiadamy żeliwne grzejniki bądź dokonaliśmy wyboru grzejników stalowych.

Co ważne, dostępne są grzejniki z bocznym (możliwość montażu członów zasilających z prawej lub lewej), jak i dolnym podłączeniem o standardowym rozstawie 50 mm, co oznacza, że można z łatwością podmienić grzejniki w instalacji, w której do tej pory pracowały grzejniki stalowe lub żeliwne.

Z grzejnikiem aluminiowym oszczędzasz!

Na początek wodę. W grzejniku aluminiowym 10-członowym płynie zaledwie 3 litry wody to znacznie mniej niż potrzebują grzejniki żeliwne lub stalowe grzejniki płytowe podobnych rozmiarów.

Dodatkowo energię, bo grzejnik aluminiowy jest znacznie lżejszy niż grzejnik stalowy o tej samej mocy grzewczej więc szybciej się nagrzewa i oddaje energię cieplną. Oszczędzamy energię, płacimy mniejsze rachunki i mamy wyższy komfort cieplny.

I jeszcze więcej oszczędności…

…zaraz po oszczędnościach energetycznych warto wymienić inne benefity finansowe: grzejniki aluminiowe KFA Armatura mają do 20 lat gwarancji, co w przeliczeniu na rok użytkowania daje nawet o połowę niższą cenę niż w przypadku grzejników stalowych o 10-letnim okresie gwarancyjnym. Warto wziąć to pod uwagę, bo to również oszczędność nerwów. Jeśli wiemy, że producent oferuje długi okres gwarancyjny, możemy spać spokojnie.

Liczy się komfort cieplny

Grzejniki mają przede wszystkim grzać, prawda? Aluminium to materiał, który szybko się nagrzewa i oddaje energię cieplną, dzięki czemu grzejnik aluminiowy nagrzewa się kilka razy szybciej niż grzejnik stalowy płytowy lub żeliwny o podobnej mocy i aż kilkanaście razy szybciej niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Grzejniki wykonane z połączenia stopów aluminium lepiej przewodzą ciepło niż grzejniki stalowe.

Niezależnie od tego czy postawimy na grzejnik aluminiowy czy stalowy pamiętajmy, że na komfort cieplny duży wpływ mają również głowice termostatyczne, które zapewniają wygodniejsze sterowanie temperaturą grzejników.

Zabezpieczone przed korozją

Grzejniki aluminiowe można podłączyć do każdego typu instalacji, także miedzianej. A to dzięki procesowi anaforezy stosowanemu przez KFA Armatura w procesie produkcji grzejników. Są one dobrze zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem korozji (nie ma możliwości utraty szczelności). Tym samym nie ma potrzeby stosowania inhibitorów korozji.

Wygląd też ma znaczenie

Aluminiowy grzejnik ADR 500 to nowoczesny design, dopracowany w każdym szczególe. Płaskie fronty poszczególnych członów tworzą wyrazistą, mocno zarysowaną bryłę. Dzięki dostępności różnych kolorów, grzejnik aluminiowy łatwo można dopasować do projektu pomieszczenia. Klasyczny biały grzejnik sprawdzi się w wielu wnętrzach, wersja grafitowa grzejników KFA Armatura, o ciekawej fakturze to dobry wybór do wnętrz loftowych, natomiast czarne modele tej marki będą idealne do projektów nowoczesnych. A dla odważnych i ceniących nieszablonowe rozwiązania doskonałym wyborem będzie grzejnik ADR 500 w kolorze miedzianym.

A zatem: grzejniki aluminiowe czy grzejniki stalowe?

Odpowiedź jest tylko jedna: aluminiowe marki KFA Armatura.

Budując dom, wyposażając mieszkanie lub robiąc remont, natrafiamy na wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest z pewnością wybór grzejników. Przecież komfort cieplny to kluczowy element, aby nasz dom był wygodny i przyjazny na co dzień. Czym zatem charakteryzują się grzejniki stalowe, a czym grzejniki aluminiowe? Jak działają? Jaka jest ich efektywność? Na co zwrócić uwagę przy wyborze danego modelu?

Powrót do listy inspiracji