komfortowe

rozwiązania

EN PL RU
KFA Armatura

Oszczędzanie wody – dlaczego warto i jak to robić? Kilka porad od 7-latków

Woda jest niezbędnym zasobem do życia, a jednak często jest traktowana jako coś oczywistego. Chociaż woda pokrywa ponad 70% powierzchni naszej planety, mniej niż 1% to dostępna woda słodka. Większość słodkiej wody znajduje się bowiem w lodowcach i czapach lodowych, pozostawiając ograniczoną ilość do wykorzystania przez ludzi. Oszczędzanie wody ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić jej dostępność dla przyszłych pokoleń – jest to zarówno odpowiedzialność indywidualna, każdego z nas, jak i zbiorowa. Każdy może, a nawet powinien podejmować działania w tym zakresie.

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Ekologia, ekonomia i etyka

Przewiduje się, że do 2050 roku światowa populacja osiągnie 9,7 miliarda, co jeszcze bardziej obciąży i tak mocno ograniczone zasoby wodne. W wielu częściach świata niedobór wody już stał się palącym problemem, a przewiduje się, że w nadchodzących latach sytuacja ta będzie się pogarszać.

Etyczny obowiązek

Według Światowego Forum Ekonomicznego niedobór wody jest jednym z największych globalnych zagrożeń pod względem konsekwencji. Już dziś dotkniętych jego skutkami jest ponad 2 miliardy ludzi. Naszym etycznym obowiązkiem jest troska o zasoby wodne, aby ten kryzys nie tylko się nie pogłębiał, ale aby zacząć go rozwiązywać.

Aspekt ekologiczny

A czy wiesz, że oszczędzając wodę, redukujemy również emisję gazów cieplarnianych? Przemysł wodny jest jednym z największych konsumentów energii na świecie. Ograniczając zużycie wody, możemy pomóc zmniejszyć ilość energii potrzebnej do jej transportu i uzdatniania. Innym ekologicznym aspektem związanym nadmiernym wykorzystaniem zasobów wodnych jest na przykład wyczerpywanie się wód gruntowych, co w konsekwencji może prowadzić do osiadania gruntu, a to z kolei może powodować trwałe szkody w krajobrazie. Natomiast przekierowywanie rzek może zakłócać ekosystemy i doprowadzić do utraty różnorodności biologicznej.

Oszczędności finansowe

Mówiąc o korzyściach płynących z oszczędzania wody nie sposób nie wspomnieć o ekonomii. Codzienne oszczędzanie wody, czy to w domu, czy w miejscu pracy, prowadzi do zmniejszenia kosztów dla gospodarstw domowych i firm. Redukując zużycie, możemy obniżać rachunki nie tylko za wodę – ale także energię potrzebną do jej nagrzania.

Chcę oszczędzać wodę! Ale jak to robić?

W mediach można znaleźć sporo porad o tym, jak w codziennym życiu redukować zużycie. Niektóre sposoby są prostsze, inne wymagają nieco więcej wysiłku i dyscypliny – jedno jest pewne każdy z nich jest dobry, jeśli prowadzi do celu. I doskonalone wiedzą o tym dzieciaki, które w konkursie organizowanym przez KFA Armatura podzieliły się swoimi poradami w temacie oszczędzania wody w kuchni i w łazience.

Na początek łazienka

Po pierwsze kąpiele w wannie warto zastąpić szybkim prysznicem. Znaczącym ułatwieniem w tym zakresie może być zakup stopera (lub wykorzystanie tego wbudowanego w telefonie). Każda minuta, gdy z kranu leci woda to między 8-12 litrów wody. Łatwo policzyć, o ile może być mniejsze zużycie wody, jeśli skrócimy czas pod prysznicem z 10 do 5 minut.

Nigdy nie zapominaj o zakręcaniu wody podczas mycia zębów, nalewaj wody do kubeczka i nią płucz zęby po umyciu.


Pralkę uruchamiaj tylko, gdy jest pełna i koniecznie korzystaj z programów EKO, które zużywają mniej wody i energii. Kupując nową pralkę sprawdź ile wody zużywa na cykl prania. Wybierz tę najbardziej oszczędną.

Warto wymienić baterie umywalkowe na oszczędnościowe – mogą one zmniejszać zużycie wody nawet o połowę. Modele z oferty marki KFA Armatura są wyposażone w ekologiczne napowietrzacze, które redukują przepływ do zaledwie 5 litrów na minutę. W tradycyjnych rozwiązaniach może być to nawet 12 litrów. Rocznie takie baterie mogą dać oszczędność na poziomie 24 tysięcy litrów wody!

W kuchni też można zredukować zużycie
Na początek warto pamiętać, że ręczne mycie naczyń to znacząco więcej wody niż zmywarka – na cykl potrzebuje ona od 8 do 14 litrów wody. To tyle ile bateria zlewozmywakowa zużywa w mniej niż 2 minuty! Korzystaj ze zmywarki, ale uruchamiaj ją gdy jest pełna. Owoce i warzywa myj w misce, nie pod bieżącą wodą. To także spora oszczędność.Mniej znanym sposobem na wprowadzenie w swojej kuchni filozofii less waste, a tym samym na ograniczenie zużycia wody jest wykorzystywanie wody po gotowaniu makaronu do podlewania domowych roślin. W kwestii roślin, ważnym elementem strategii oszczędzania wody jest gromadzenie deszczówki do nawadniania zarówno ogrodu, ale też kwiatów, które mamy w mieszkaniach i domach. Nawet przy malutkim balkonie wystarczy zwykłe wiadro – nie trzeba od razu inwestować w specjalne systemy do zbierania wody.Każda kropla jest cenna

Pisząc, że cenna jest każda kropla wody, to właśnie dokładnie mamy na myśli – KAŻDA kropla. Czy wiesz, że kapiący kran to spore koszty? Zakładając, że kropla spada co 2 sekundy, to 30 kropli na minutę, a średnia objętość kropli w gospodarstwie domowym to od 1/20 do 1/10 ml. A więc uśredniając mamy około 4 litrów wody na dobę, co w skali miesiąca daje nam ponad 300 litrów! Dlatego warto naprawić każdą usterkę. Z pomocą przychodzi KFA Armatura publikując na swoim kanale YouTube filmy instruktażowe dla każdego.Zacznij oszczędzać wodę już dziś!

Oszczędzanie wody ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić jej dostępność dla przyszłych pokoleń – jest to zarówno odpowiedzialność indywidualna, każdego z nas, jak i zbiorowa. Każdy może, a nawet powinien podejmować działania w tym zakresie.

Powrót do listy inspiracji