komfortowe

rozwiązania

EN PL RU
KFA Armatura

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

MIT 1: Grzejnik aluminiowy to mało atrakcyjny wygląd

Najczęstszym pomówieniem, jakie spotyka grzejniki aluminiowe jest opinia, że są one mało atrakcyjne pod kątem wzornictwa – jednym słowem nudne. Nic bardziej mylnego! Wysoka elastyczność materiału, z którego są wykonane, pozwala na precyzyjne formowanie, co umożliwia tworzenie nowoczesnych wzorów. Świetnym przykładem jest linia grzejników ADR. To desgin odwołujący się do współczesnych, minimalistycznych trendów. Płaskie fronty poszczególnych członów tworzą wyrazistą, mocno zarysowaną bryłę. Całość nie narzuca jednak swojego stylu. Pozwala projektantowi na swobodę w aranżacji i daje szerokie możliwości komponowania układu funkcjonalnego.

Co ważne, aluminium to surowiec, który można malować, co daje szerokie możliwości tworzenia ciekawych produktów. Grzejniki ADR są dostępne w czterech kolorach, dlatego łatwo dopasować je do różnych wnętrz. Klasyczna biel idealnie wpasowuje się w styl skandynawski lub klasyczny, czerń oraz grafit podkreślą charakter wnętrz loftowych, a wyjątkowy odcień miedzi stworzy niepowtarzalny charakter w każdym pomieszczeniu.

FAKT 1: Na rynku można znaleźć ciekawe wzory grzejników aluminiowych, w unikatowych kolorach, które trafią w każdy gust

Grzejnik aluminiowy ADR 500 w kolorze białym idealnie wpasuje się do każdej aranżacji

MIT 2: Grzejniki aluminiowe nie są tak trwałe jak stalowe i wymagają stosowania inhibitorów antykorozyjnych

Innym często powtarzanym mitem o grzejnikach aluminiowych jest ten, że nie są one trwałe i łatwo rdzewieją. W rzeczywistości odpowiednie zabezpieczenie w toku produkcji daje im długowieczność, bez konieczności stosowania dodatkowych inhibitorów antykorozyjnych. Wymaga to jednak specjalistycznego procesu produkcyjnego, w którym na powierzchnię grzejników nakładane są warstwy (powłoki) ochronne. Produkty marki KFA Armatura są zabezpieczane antykorozyjnie w procesach anaforezy i fluorocyrkonowania. Dzięki malowaniu anaforetycznemu powstaje trwała powłoka, wysoko odporna na korozję. To bardzo ważne, bo gwarantuje szczelność grzejnika przez długie lata.

FAKT 2: Wysokiej jakości grzejniki aluminiowe marki KFA Armatura są trwałe, zabezpieczone przed korozją i mają do 20 lat gwarancji

Grzejniki aluminiowe G500F od KFA Armatura mają 20 lat gwarancji

MIT 3: Grzejników aluminiowych nie można łączyć z instalacją z rurami miedzianymi

To chyba najpopularniejszych techniczny mit, z jakim można spotkać się zarówno w mediach, a nawet wśród instalatorów. Nie jest to jednak prawda. Choć co do zasady aluminium w reakcji z miedzią może podlegać korozji, to odpowiednie zabezpieczenie podczas produkcji całkowicie eliminuje ten problem. Proces anaforezy stosowany przez KFA Armatura sprawia, że grzejniki aluminiowe tej marki są dobrze zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem korozji (nie ma możliwości utraty szczelności), nawet w przypadku połączenia z instalacjami miedzianymi. Tym samym nie ma potrzeby stosowania inhibitorów korozji.

FAKT 3: Grzejniki aluminiowe KFA Armatura można podłączyć do każdej instalacji: miedzianej, tworzywowej lub stalowej oraz z rur wielowarstwowych

Kierownice w grzejniku aluminiowym G500F KFA Armatura kierują ciepło w stronę pomieszczenia

MIT 4: Grzejniki aluminiowe są mniej efektywne niż stalowe

Trudno powiedzieć skąd bierze się opinia o tym, że grzejniki aluminiowe mają mniejszą efektywność grzewczą, niż te wykonane ze stali. Nie jest  to jednak prawda. Aluminium to materiał, który szybko się nagrzewa i efektywnie oddaje energię cieplną. Dodatkowo mniejsza ilość wody w grzejniku aluminiowym niż w jego stalowym odpowiedniku sprawiają, że nagrzewaja się zdecydowanie szybciej.

Wpływ na efektywność grzejników aluminiowych ma także ich kształt, radiatory i odpowiednie wyprofilowanie. W grzejnikach KFA Armatura zastosowane pełne „plecy” sprawiają, że nagrzane powietrze nie ucieka na ścianę. Dodatkowo kierownice powietrza, takie jak w grzejnikach G500, kierują ciepło w stronę pomieszczenia, a nie pod parapet jak ma to miejsce w przypadku grzejników płytowych. Takie rozprowadzanie ciepła jest bardziej efektywne, a co za tym idzie całe pomieszczenie nagrzewa się szybciej.

FAKT 4: Dzięki małej masie jednostkowej, mniejszej ilości wody i właściwościom aluminium, grzejniki aluminiowe nagrzewają się szybciej niż stalowe

Jak to zwykle z mitami bywa, łatwo jest je  obalić rzeczowymi faktami. Wystarczy chęć poznania prawdy, by dowiedzieć się, że grzejniki aluminiowe to efektywne, sprawdzone i co niemniej ważne, świetnie wyglądające rozwiązanie.

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

Powrót do listy inspiracji