komfortowe

rozwiązania

EN PL RU

historia


1922

działalność rozpoczyna Łagiewnicka Fabryka Armatur Sp. z o.o.: produkuje armaturę i artykuły w zakresie odlewania metali kolorowych. Co ciekawe, w tym roku Ursus wyprodukował swój pierwszy traktor, choć wcześniej skupiali się na armaturze dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, a także na silnikach spalinowych. A polski rząd i szwedzkie Towarzystwo Akcyjne Cedergren (firma Ericsson) zakładają Polską Akcyjną Spółkę Telefoniczną (PAST) celem budowy i eksploatacji sieci telefonicznych.


1937

wprowadzenie technologii bezpośredniego chromowania. Stan zatrudnienia: 214 pracowników, a wielkość produkcji: 238 ton, 350 modeli podstawowych

who we are

1948

powstaje państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Krakowska Fabryka Armatur Przedsiębiorstwo Państwowe


1956

założenie Krakowskich Zakładów Odlewniczych


1961

połącznie wcześniejszych spółek w Krakowskie Zakłady Armatur

who we are

1971

oferta zostaje poszerzona o całkowitą nowość na rynku polskim – grzejnik aluminiowy. Prasa pisze: „w pierwszym kwartale Armatura dostarczyła 4,5 tys. tzw. metrów bieżących grzejników, a do końca roku na rynek trafi 130 tys. metrów” (Dziennik Polski, 9 maja 1974).


1997

Krakowskie Zakłady Armatur zostają przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa: Krakowską Fabrykę Armatur. W najnowszej historii Polski to rok wyjątkowy, bo to właśnie w tym roku w życie wchodzi nowa Konstytucja RP i podpisany zostaje traktat akcesyjny Polski do NATO.

who we are

1999

prywatyzacja spółki poprzez zbycie pakietu akcji inwestorowi strategicznemu – PZU Życie S.A. W tym samym roku ma miejsce premiera filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, a w rozwijającym się w szalonym tempie Internecie pojawia się m.in. portal Allegro.pl.


2000

Nowe tysiąclecie nasza firma rozpoczęła od szerokiego programu restrukturyzacji i modernizacji. W jego efekcie powstał nowy zakład produkcyjny.


2005

przełomowy rok w rozwoju spółki – na rynek wprowadzono 50 nowych baterii. Wyłączono ostatnią w Polsce analogową centralę telefoniczną i po raz pierwszy obchodzone Dzień Bezpiecznego Internetu.

who we are

2006

cała działalność produkcyjna została umieszczona na powierzchni około 11 tys. m2. Oprócz instalacji i rozruchu nowych urządzeń produkcyjnych, uruchomiona została także nowa oczyszczalnia ścieków oraz nowa kotłownia gazowa. Inwestycje związane z wyposażeniem zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia obejmowały przede wszystkim: nowy automat galwanizerski, stoły polerskie, urządzenia myjące oraz urządzenie do odlewania pod niskim ciśnieniem.


2007

debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

who we are

2009

Powstaje Grupa Kapitałowa Armatura, do której dołączyły spółki zależne: Armatoora SA i Armagor Sp. z o.o. (obecnie Armagor SA). Tymczasem Jerzy Buzek został Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Stadionu Narodowego.


2014

Armatura Kraków SA przestaje być spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Nasi siatkarze zdobywają Mistrzostwo Świata pokonując 3:1 reprezentację Brazylii, a nasi piłkarze w eliminacjach do Mistrzostw Europy wygrywają z Niemcami 2:0.

who we are

2018

Polska świętuje 100Lecie odzyskania niepodległości, nasza firma dynamicznie się zmienia i otrzymuje nagrodę firmy 100Lecia, szykując się na kolejne sto lat działania. Wierzmy, że najlepsze lata jeszcze przed nami!

who we are